De gränslösa figurerna Jecko och Jessie river inte bara ner alla mentala murar med sin moderna slapstick. I sitt barnprogram vill de också gärna ta sig över staketet till koloniområdet för att få det lika fint som de flitiga kolonisterna.
”Så gör man inte” heter programmet. Men det struntar Jecko och Jessie i. Det gör de alltid.
En solig dag i slutet av juni pågår tv-inspelningarna vid gamla lokstallarna på Kirseberg. Industriområdet ligger granne med Östra Sommarstadens koloniområde men också med ett av SJ-medarbetarnas koloniområden i Malmö.
Här har Kaj Hagstedt, som är inspelningsledare för ”Så gör man inte”, hittat den inspelningsplats man vill ha. Faktiskt har man använt den flera gånger tidigare när man spelat in program.
– Miljöerna här och i Beijers Park är fantastiska. Inte minst när man ska spela in. Med lite fantasi och smarta vinklar så kan man bygga upp skogar, sjöar och andra miljöer trots att vi bara är i en park eller på en vildvuxen gammal industritomt, säger Kaj Hagstedt.

Foto: Stefan Skogmark
Joachim Assarsson, som spelar Jecko, var med i SVT:s talangjaktsprogram Rampljuset 2012 – och vann hela tävlingen.
Sedan dess har Joachim Assarsson och hans medspelare Karin Odermatt, Jessie, spelat in två omgångar av ”Så gör man inte” och nu pågår den tredje.
Rollfigurerna Jecko och Jessie är positiva och glada, närmast överladdade med energi. De vill mycket, de vill väl, men ofta blir det tokigt innan det rättar till sig och blir ganska bra till slut.
Programmen är fem minuter långa och den här omgången av Jecko och Jessie består av tjugo avsnitt.
I avsnittet som spelas in när Lyckligt Lottad är på besök har paret ställt upp sin husvagn intill ett koloniområde. De blir imponerade av hur fint kolonisterna har det i sina trädgårdar. De vill naturligtvis ha det lika fint, och påbörjar arbetet med att försöka kopiera sina nya grannar.
Jecko och Jessie gör allt på sitt eget sätt och hur skörden med fiskpinnar och godis blir, det vet vi först senare.
Joachim Assarsson och Karin Odermatt bor på landet en liten bit utanför Lidköping. Där håller de på att bygga upp en verksamhet som både är krog och teater i en gammal lada.
Projektet går under namnet Vrickade Teatern och rymmer allt från krogshow till barnteater.
– Det är vårt livsprojekt. Joachim snickrar och bygger emellanåt när han har möjlighet, säger Karin Odermatt. Vi är väl inte de som odlar så mycket själva, även om jag skulle vilja det längre fram. Det verkar vara så bra för själen.
– Ja, men det är ju så vi också gör, men på vårt sätt. Vi odlar idéer och ser till att det blir ett härligt ställe att bara vara på, säger Joachim Assarsson. En frizon där man kan återhämta sig och få energi.
FAKTA
Slapstick, typ av komik som skildrar fysiska händelseförlopp och våldshandlingar på ett överdrivet och därmed komiskt sätt, ofta med pålagda ljudeffekter. Genren sägs ha fått sitt namn genom att ljudeffekter i äldre slapstick-filmer åstadkommits med träpinnar som slogs mot varandra. Källa: Wikipedia
3 av Joachim och Karins favoriter inom slapstick
Charlie Chaplin för sitt extremt poetiska djup i manusarbetet. Och en man som aldrig gav upp, med en tro på det goda.
Bröderna Marx för sin rappa ”fram-och-tillbaka-slapstick-dia-log”. Och många, många roliga verbala ordlekar.
Buster Keaton för sina genialiskt kreativa slapstick-stunts. Med en djup karaktär.
Nya avsnitt av ”Så gör man inte” visas på Barnkanalen nu i höst. Det som spelas in nu kommer att visas våren 2017. Tidigare avsnitt går att titta på via Svt play: http://www.svt.se/barnkanalen/barnplay/sa-gor-man-inte
Produktionsbolaget Way Creative Films i Malmö gör ”Så gör man inte”.